МНС Ромни. 2 Спеціальний регіональний центр швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС

Головна Прес-служба Події Рятувальники вивчають найбільш ефективні засоби порятунку людей з висоти
Рятувальники вивчають найбільш ефективні засоби порятунку людей з висоти
Вівторок, 18 лютого 2014, 11:20

Державна служба України з надзвичайних ситуацій вивчає ефективність різноманітних засобів порятунку, які використовуються у світовій практиці для порятунку людей з висоти. Для цього рятувальники ініціювали проведення круглого столу за участі представників компаній-виробників засобів порятунку, науковців і громадських експертів у сфері пожежної безпеки.

 

 

«Висотна забудова активно розвивається у мегаполісах. Ми прагнемо знайти найбільш прийнятні для умов нашої міської забудови і найменш травматичні додаткові засоби порятунку людей. Але перш ніж закупити і використовувати їх на практиці, ми повинні бути впевнені у їхній безпечності та надійності», – вважає перший заступник Голови ДСНС України Анатолій Бойко.

 

Загалом учасники круглого столу розділили засоби порятунку людей з висоти на 2 основні типи. Перший – засоби, які доставляються до будівлі рятувальниками, де виникла пожежа, другий – засоби, які людина може використовувати для порятунку без допомоги сторонніх.

 

До першого типу засобів порятунку фахівці відносять у першу чергу автодрабини і автопідіймачі різної висоти. Це найбільш ефективний і поширений спосіб порятунку людей з висоти. Їхні «сильні» сторони – гарантія збереження життя, а недоліки – обмежена маневреність при розгортанні, тривалість розгортання від 3 до 6 хвилин, висока залежність від зовнішніх чинників (швидкість вітру, кут встановлення).

 

Серед додаткових засобів порятунку розглядався варіант пневматичних амортизаційних подушок, так званих «кубів життя». Вони наповнюються за допомогою вентиляторів або балонів стисненого повітря. Такі подушки в залежності від розміру розраховані на порятунок з висоти від 16 до 60 метрів. Їхня вага відповідно коливається від 55 до 298 кг разом із обладнанням. Час розгортання, за словами директора компанії-постачальника аварійно-рятувального обладнання Дмитра Пінчука, складається із часу підготовки до надування і часу надування. Сумарно це 3-10 хвилин.

 

Вартість «кубу життя» варіюється від 70 до 400 тисяч гривень залежно від виробника і його розміру. Директор компанії-постачальника таких засобів порятунку Сергій Чернов підкреслив, що при виборі подушки потрібно звертати увагу на вогнестійкість матеріалу, з якого вона виготовлена, час розгортання, поле для стрибків, засоби безпечного використання, проведені випробування та її вагу. Він наголосив, що у Євросоюзі поки що не існує норм EN, які повинні були б  визначати загальну характеристику засобів порятунку, методи їх випробування, окреслювати дозволені розміри цих засобів та встановлювати технічні вимоги до них. Але у Німеччині є окремий національний стандарт, який передбачає сертифікацію таких подушок.

 

Однак, за словами начальника інституту цивільного захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Андрія Ренкаса, в Україні нормативно-правова база для використання «кубів життя» відсутня, і жоден із його різновидів не сертифікований в нашій країні. «Та подушка, яку ми маємо в Львівському університеті, використовується тільки для навчань – у нас немає законних підстав для її застосування на реальних пожежах», – зазначив він.

 

Ігор Поляков, доцент кафедри пожежної та рятувальної підготовки Національного університету цивільного захисту, звернув увагу на проблеми травматизму під час стрибків на «куби життя». «Усі виробники вказують, що стрибати потрібно ногами вниз і падати спиною. Лише у такому разі ризик отримання травм зменшується, проте стовідсотково не виключається», – підкреслив він. Тож, наприклад, російський виробник вказує вірогідну градацію рівня травматизму в залежності від пози людини, що стрибає, і точки її приземлення на «куб життя».

 

Загалом їх недоліками є час підготовки до роботи, вага, велика територія для розгортання, ймовірність травмування людини.

 

Під час зустрічі учасники обговорили також і перспективи застосування індивідуальних засобів порятунку. Представник компанії-виробника індивідуальних рятувальних пристроїв Сергій Карпенко розповів, що самоспускові механізми та карабіни дозволяють абсолютно непідготовленій людині самостійно спуститися з висоти до 15 метрів без допомоги рятувальників.

 

А от головний спеціаліст з пожежної безпеки науково-дослідного інституту «Енергопроект» Ігор Колосов зазначив, що для їх використання забудовник ще на рівні проектування будівлі повинен передбачити спеціальні анкерні кріплення між поверхами. Також він підкреслив, що чинні Державні будівельні норми України для висотних будинків і споруд висотою від 73,5 до 100 метрів передбачають оснащення рятувальними пристроями колективного користування, а їх тип, кількість та місця розміщення визначаються проектною організацією за узгодженням з органами державного пожежного нагляду. У тому числі висотні громадські будинки повинні бути оснащені протигазами для саморятування людей під час пожежі.

 

За підсумками круглого столу Анатолій Бойко рекомендував інститутам провести випробування і тестування різних пневматичних засобів, а також розпочати розробку нормативно-правової бази для їхнього застосування та сертифікації. На його думку, для міст-мільйонників можливо закупити кілька найбільш ефективних пневматичних засобів порятунку з урахуванням моделі «ціна-якість» для використання рятувальниками «у полі». Після певного періоду потрібно проаналізувати частоту, зручність та ефективність їх застосування, щоб потім прийняти аргументоване рішення про подальше впровадження.

 

 

 

Зона відповідальності

 

АнонсСчетчик тИЦ и PR